İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi

İngilizce Mütercim ve Tercümanlık

Neden İstinye Mütercim-Tercümanlık?

NEDEN İSTİNYE ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE MÜTERCİM TERCÜMANLIK BÖLÜMÜ?

Amacımız, İstinye Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü mezunlarını ileri düzey akademik ve mesleki bilgi ve becerilerle donatıp pozitif fark yaratmak. Hazırladığımız zengin program ve heyecanlı, iddialı ve dinamik akademik kadromuzla öğrencilerimizin eğitiminde fark yaratacağımıza yürekten inanıyoruz.

Mütercim Tercümanlık Bölümü mezunlarının çalışma olanakları değerlendirildiğinde şöyle bir durum ortaya çıkmaktadır: Mütercim tercümanlar, yabancı dilin kullanımı ve çevirisine ihtiyaç duyulan her sektörde iş imkanı bulabilmektedir. Kendi özel bürolarını açabilmek başta olmak üzere, tercümanlık büroları, yayınevleri, seyahat acentaları, film stüdyoları, gazeteler, dergiler ve özel şirketler mezunlarımızın iş bulabilecekleri alanlardır. Ayrıca, Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı gibi çeşitlik kamu kuruluşlarında çalışabilmektedir. Bu iş sahalarını göz önüne alarak programımızı oluşturduk.  Programımızı içerik açısından ele aldığınızda, 21. Yüzyılın nitelikli yetişmiş insan ihtiyacını karşılamaya yönelik bir vizyonla hazırlandığı dikkatinizi çekecektir. 

Size sunduğumuz diğer bir ayrıcalık, programınıza eklenen İngiliz Dili ve Edebiyatı yan dal dersleri ile, Mütercim Tercümanlık Bölümü’ndeki her öğrencinin İngiliz Dili ve Edebiyatın Bölümü’nde yandal yapmasıdır. Ayrıca Mütercim Tercümanlık Bölümü derslerinin yanında, İngilizce Öğretmenliği Bölümü temel alan derslerini de programımıza dahil ediyoruz ve mezuniyetinizde İngilizce Öğretimi sertifikası da veriyoruz.  Bunlara ek olarak, sizlere ikinci yabancı dili zorunlu olarak ileri düzeyde öğretmeyi hedefliyor, üçüncü yabancı dili ise seçmeli olarak sunuyoruz. 

Gördüğünüz, gibi çok özgün ve çok yönlü bir program sizleri bekliyor. Bizimle bu özel programla geleceğe ümitle bakmaya var mısınız?