İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi

İngilizce Mütercim ve Tercümanlık

Bölüm Başkanının Mesajı

Dr. Öğr. Üyesi Rahim Sarı

Dr. Öğr. Üyesi Rahim Sarı
Bölüm Başkanı

Sevgili Öğrencilerimiz “Keşke öyle bir program olsa ki, Mütercim Tercümanlık yanı sıra, İngilizce öğretmenliği ve İngiliz Dili ve Edebiyatı alanlarını da içine alsa, bir de ikinci bir yabancı dili, hatta üçüncü bir yabancı dili de öğrenme fırsatı sunsa” diyorsanız, size müjdeyi vereyim, böyle bir program var: İstinye Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü.

Biz, Mütercim Tercümanlık Bölümü programını oluştururken, sizlerin mezuniyet sonrasında, hayata daha avantajlı, daha önde başlamanızı amaçladık. Nasıl mı?

Her dönem İngilizce Öğretmenliği Bölümü temel derslerini alacaksınız. Mezun olduğunuzda da, İngilizce öğretmenliği ile ilgili aldığınız tüm dersleri belgeleyen ve yeterli donamıma sahip olduğunuzu gösteren İngilizce Öğretimi Sertifikası alacaksınız. İlaveten bir program çerçevesinde, her düzeyde İngilizce derslerini yerinde gözlemleyerek, İngilizce Öğretmenliği konusunda deneyim kazanacaksınız.

Buna ek olarak, programda yer alan İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü temel dersleri sayesinde, bu alanla da tanışmış olacaksınız. Mütercim Tercümanlık programına eklenen İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü dersleri sayesinde doğrudan yan dal ve isterseniz çift anadal yapabileceksiniz.

Ayrıca, seçtiğiniz ikinci bir yabancı dili altı dönem boyunca zorunlu ders olarak alacaksınız. Buna ek olarak, üçüncü bir yabancı dili seçmeli ders olarak alabileceksiniz.  

Dahası, mezun olduğunuzda, sizleri aramızda akademisyen veya öğretmen olarak da görmek istiyoruz.

Önemli bir konu daha var: Bölümüzde sıcak, destekleyici bir akademik ortam bulacaksınız. Bizler hep içinizde olacağız. Burada bizden biri olacaksınız, bizler de sizden biri, içimizde olacaksınız, içinizde olacağız.

Sadece, yurt içinde değil, yurt dışında da deneyim kazanmanızı ve hayata farklı pencerelerden baka bilen bireyler olmanız amaçlıyoruz. Bunun için Erasmus+ ve yurtdışındaki üniversitelerle ortak diploma, programın bir bölümünü o üniversitede tamamlama yönündeki çalışmalarımızı da sürdürüyoruz.

Bunlara ek olarak, bütüncül bir yaklaşımla, sadece akademik olarak değil, bir birey olarak, ilgi duyduğunuz alanlarda kişisel gelişiminiz için bizim desteğimizi hep hissedeceksiniz.  

En önemlisi de, temel evrensel değerleri benimsemiş farklı dil, ırk, cinsiyet, din ve sosyal sınıf gruplarına karşı ön yargısız, saygılı, iletişime ve öğrenmeye açık bir tutum geliştirerek, sosyal sorumluluk alan bireyler olarak, İstinye Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’nün desteğini hep hissedeceksiniz.

Mütercim Tercümanlık Bölümü olarak sizlerle farklı ufuklara yönelmek ve fark yaratmak istiyoruz. Zenginleştirilmiş bir programla, sadece akademik olarak değil, çok yönlü olarak sürekli gelişiminizi destekleyecek anlayış ve ortam sunuyoruz.

Özgün bir program, özgün bir ortam, genç bir bölümle bu keyifli akademik yolculuğa bizimle çıkmaya ne dersiniz?   

Haydi bekliyoruz!

İstinye Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü