İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi

Haberler

scopus
AFİŞİ
Prof. Dr. Ahmet Atillâ ŞENTÜRK ile Rami Kütüphanesinde her ay düzenlenen ''Divan Sohbetleri'' söyleşi serisinin yedincisi, ''Nâilî-i Kadîm ve Sebk-i Hindî'' konu başlığıyla gerçekleştirildi.
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Atillâ ŞENTÜRK ile Rami Kütüphanesinde her ay düzenlenen ''Divan Sohbetleri'' başlıklı söyleşi serisi devam ediyor. 29 Mayıs 2024 Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan söyleşinin konu başlığı ''Nâilî-i Kadîm ve Sebk-i Hindî'' şeklindedir.  • Rezervasyon, Rami Kütüphanesinin web sayfasından yapılmalıdır: https://ramikutuphanesi.gov.tr/tr/etkinlikler/tum-etkinlikler/7ce85865-5f6b-4778-803d-9cbe8b2b1115
Konferans
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü akademik kadrosundan Dr. Seda Kurt, 2219 Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı kapsamında Almanya’da çalışmalarına devam ederken Münster Üniversitesi Arap ve İslam Çalışmaları Enstitüsü TRANSLAPT Projesi yürütücüsü Prof. Dr. Philip Bockholt tarafından konuşmacı olarak davet edilmiş ve “Şebüsterî’nin Gülşen-i Râz’ının Türkçe Tercümelerinin Erken Modern Dönem Osmanlı Edebiyatına Yansıması” başlıklı sunumunu gerçekleştirmiştir.
Prof. Dr. Ahmet Atillâ ŞENTÜRK ile Rami Kütüphanesinde her ay düzenlenen ''Divan Sohbetleri'' söyleşi serisinin altıncısı, ''Osmanlı Şiirinde Donanma ve Şenlikler'' konu başlığıyla gerçekleştirildi.
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Atillâ ŞENTÜRK ile Rami Kütüphanesinde her ay bir defa düzenlenen ''Divan Sohbetleri'' söyleşi serisi devam ediyor. 24 Nisan 2024 Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan söyleşinin konu başlığı ''Osmanlı Şiirinde Donanma ve Şenlikler'' şeklindedir.  Rezervasyon, Rami Kütüphanesinin web sayfasından yapılmalıdır: https://ramikutuphanesi.gov.tr/tr/etkinlikler/tum-etkinlikler/aed62d40-2a62-4bb0-9255-2e0cc1ecd145
geleceğin meslekleri
felsefi açıdan toplumsal cinsiyet
Enerji sektöründe Kadın İşgücü
Prof. Dr. Ahmet Atillâ ŞENTÜRK ile ''Divan Sohbetleri'' Rami Kütüphanesinde devam ediyor. 30 Mart 2024 Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan söyleşinin konu başlığı ''Osmanlı Şiirinde Ramazanlar'' şeklindedir.
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Atillâ ŞENTÜRK ile Rami Kütüphanesinde her ay bir defa düzenlenen ''Divan Sohbetleri''nin dördüncüsü, ''Osmanlı Şiirinde Okçuluk'' konu başlığıyla 28 Şubat 2024 Çarşamba günü gerçekleştirildi.
Prof. Dr. Ahmet Atillâ Şentürk ile ''Divan Sohbetleri'' Rami Kütüphanesinde devam ediyor. 28 Şubat 2024 Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan söyleşinin konu başlığı ''Osmanlı Şiirinde Okçuluk'' şeklindedir.  Rezervasyon, Rami Kütüphanesinin web sayfasından yapılmalıdır: https://ramikutuphanesi.gov.tr/tr/etkinlikler/tum-etkinlikler/5a346d1b-54c0-47a0-8c2c-6cf81d027fd6
1
Prof. Dr. Ahmet Atillâ Şentürk ile ''Divan Sohbetleri'' Rami Kütüphanesinde devam ediyor. 24 Ocak 2024 Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan söyleşinin konu başlığı ''Osmanlı Şiiri Işığında Gündelik Hayattan Sahneler'' şeklindedir.  Rezervasyon, Rami Kütüphanesinin web sayfasından yapılmalıdır: https://ramikutuphanesi.gov.tr/tr/etkinlikler/tum-etkinlikler/72458856-a573-4737-8360-9fcbaef71f18
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Atillâ Şentürk'ün Rami Kütüphanesinde her ay düzenlenen "Divan Sohbetleri" adlı konferans dizisinin ikinci bölümü "Osmanlı Şiirinde Abdallar ve Kalenderîler" üzerineydi.
Meslek Seminerleri: Klinik Psikolog Olmak
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
Arş. Gör. Gamze Gürleyen, Erasmus Personel Hareketliliği Kapsamında Finlandiya HUMAK Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'ni Ziyaret Etti
Erasmus KA2 Projesi EDUSIGN'ın 3. Çevrimiçi Toplantısı Gerçekleşti
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Atillâ ŞENTÜRK ile 29 Kasım 2023 Çarşamba gününden başlamak üzere her ayın son çarşamba günü Rami Kütüphanesinde kültür ve edebiyat sohbetleri düzenlenecektir.   ''Divan Sohbetleri: Osmanlı Şiiri Neden Bahseder?'' başlığıyla düzenlenecek etkinlikte dinleyici sayısı 100 kişiyle sınırlı olduğundan ilgilenenlerin önceden yer ayırtmaları gerekmektedir.
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından her yıl düzenlenen Topkapı Sarayı gezisi, Prof. Dr. Ahmet Atillâ ŞENTÜRK rehberliğinde 15 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirildi.
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Atillâ ŞENTÜRK'ün rehberliğinde her yıl düzenlenen Topkapı Sarayı gezisi, bu yıl 15 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirilecektir.
Bölümümüz, TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023 yılı 1. dönem çağrısı sonuçları kapsamında en fazla sayıda öğrenci projesi kabul edilen Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü olmuştur. Bölümümüzden 8 öğrenci proje başvurusunda bulunmuş, açıklanan sonuçlara göre başvuruda bulunan tüm öğrencilerimiz destek hakkı kazanmıştır.   Öğrencilerimizi ve danışman hocalarımızı kutlar, başarılarının devamını dileriz.
TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/1. dönem çağrı sonuçları kapsamında Fakültemizin Türk Dili ve Edebiyatı (8), Felsefe (2), Psikoloji (2), İngiliz Dili ve Edebiyatı (1) ve Sosyoloji (1) olmak üzere farklı bölümlerinden toplamda 14 proje başvurusu kabul almıştır.  Öğrencilerimizi ve danışman hocalarımızı kutlar, başarılarının devamını dileriz.
İstinye Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü akademik kadrosundan Dr. Seda Kurt'un doktora sonrası araştırma projesi, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) 2219 Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı. 6 ay süre ile Ruhr Bochum Üniversitesinde araştırmacı olarak bulunacak Dr. Seda Kurt'un proje danışmanı Prof. Dr. Hülya Çelik olacak. Hocamızı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.
EDUSIGN & SIGNEDU
Suç Davranışının Bilişsel Davranışçı Temeli
Edebiyat ve Münazara Kulübü tarafından 31 Mayıs 2023 Çarşamba günü saat 13.00'te Dr. Seda Kurt'un konuşmacı olacağı ''Makâmât-ı Harîrî Şerhi'' başlıklı çevrim içi etkinlik düzenlenecektir. Aşağıdaki toplantı kimliğinden çevrim içi etkinliğe katılabilirsiniz:  Zoom Toplantı Kimliği: 262 347 4230