İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi

Haberler

İstinye Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü akademik kadrosundan Dr. Seda Kurt'un doktora sonrası araştırma projesi, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) 2219 Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı. 6 ay süre ile Ruhr Bochum Üniversitesinde araştırmacı olarak bulunacak Dr. Seda Kurt'un proje danışmanı Prof. Dr. Hülya Çelik olacak. Hocamızı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.
EDUSIGN & SIGNEDU
Suç Davranışının Bilişsel Davranışçı Temeli
Edebiyat ve Münazara Kulübü tarafından 31 Mayıs 2023 Çarşamba günü saat 13.00'te Dr. Seda Kurt'un konuşmacı olacağı ''Makâmât-ı Harîrî Şerhi'' başlıklı çevrim içi etkinlik düzenlenecektir. Aşağıdaki toplantı kimliğinden çevrim içi etkinliğe katılabilirsiniz:  Zoom Toplantı Kimliği: 262 347 4230
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri, Prof. Dr. Ahmet Atillâ Şentürk'ün kılavuzluğunda İstanbul'un bazı tarihî mekânlarını gezdiler. Alman Çeşmesi'nde başlayan gezi, Sultanahmet Camii ve Dikilitaşlarla devam etti. Şentürk Hoca ve öğrenciler, Rami Kışlası'nda yer alan Rami Kütüphanesi ile kütüphanede bulunan ve yazma eserlerin onarımını gerçekleştirilen ''Kitap Şifahanesi'' bölümünü de ziyaret etti.
Prof. Dr. Ahmet Atillâ Şentürk, Edebiyat ve Münazara Kulübü Tarafından Düzenlenen ''Bir Kılavuzun Hikâyesi'' Başlıklı Çevrim İçi Etkinliğe Konuk Olacak
İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Atillâ Şentürk, Doğu Akdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi tarafından 4 Mayıs 2023 tarihinde düzenlenen ''11. Uluslararası Kariyer Günleri'' kapsamında ''Manzum Metinler Işığında Sosyal Hayattan Sahneler'' başlıklı seminere davetli konuşmacı olarak katıldı.
Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ezgi Ildırım Özcan, “Kurtarmada Yer Alan Depremzedelerin Psikolojik İyi Oluşunun Taraması” başlıklı projesiyle TÜBİTAK 1002-C Doğal Afetler Odaklı Saha Çalışması Acil Destek Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanmıştır.
İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Lisans öğrencisi Dilan Durmuş'un bursiyerler arasında bulunduğu ''Ali Eşref Dede'nin Yemek Risalesindeki Tariflerin Uyarlanması'' başlıklı proje, TÜBİTAK 2209-A - Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında destek hakkı kazanmıştır. Proje danışmanı, İstinye Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Çağla Özer'dir.
İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Araştırma Görevlisi F. Berna Uysal'ın TÜBİTAK 2224-A ile desteklenen çalışması, konferans organizatörleri tarafından Gradute Student Award'la ödüllendirilmiştir.
''İTBF Kariyer Sohbetleri''nin konuğu, Apple Editör Yazarı ve İçerik Üreticisi Zeynep Berik olacak. 22.03.2023 tarihinde düzenlenecek olan online etkinliğe davetlisiniz.
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Atillâ Şentürk'ün her yıl bir cildi çıkan Osmanlı Şiiri Kılavuzu'nun 6. cildi yayımlanmıştır.
Arş. Gör. Dr. Seda Kurt'un kitap inceleme yazısı Akademik Dil ve Edebiyat Dergisi'nde yayımlandı. Verilen bağlantıdan yazının tam metnine ulaşabilirsiniz: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/2768788
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde düzenlenen ''Türkoloji Lisansüstü Güz Okulu'' adlı etkinliğe davetli konuşmacı olarak katıldı. Etkinlikte ''Manzum Metinlerin Belge Olarak Kullanımı'' başlıklı bir konuşma gerçekleştiren Şentürk için imza günü de gerçekleştirildi.
İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü akademik kadrosundan Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ali Gündoğdu'nun “Türk Şiirinde Estetik Öznenin Epistemolojik Dönüşümü” adlı kitabı DBY Yayınları tarafından yayımlandı.  https://www.dby.com.tr/turk-siirinde-estetik-oznenin-epistemolojik-donusumu
Arş. Gör. Dr. Seda Kurt'un yeni makalesi Divan Edebiyatı Araştırmaları Dergisi'nin 28. sayısında yayımlandı.