İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi

Hakkımızda

Prof. Dr. Ali Işık

Prof. Dr. Ali IŞIK, 
Dekan V.

Bilim ve teknoloji ne kadar ileri düzeye ulaşırsa ulaşsın, onları üreten ve nasıl kullanılacağına karar veren insan ve toplumla ilgili çalışmalar da aynı şekilde gelişmezse, bu ilerlemeler eksik kalacaktır. Bu nedenle İnsanı ve toplumu anlamak günümüz ve geleceğin dünyasının önceliklerindendir.  İnsan ve toplumu bütün yönleriyle ele alan kuramsal ve deneysel bilgi birikimi evrilerek geliştikçe, bu engin kavramlar biraz daha aydınlanacak; küçük kıvılcımlar, büyük meşaleleri ateşleyecektir. Bu meşalelerin sayısı, huzur ve refahı belirleyeceği için, ülkelerin en büyük zenginliği, insana ve topluma ait veriler ve işlenmiş bilgiler olacaktır. Gördüğünüz gibi, insan ve toplumu anlamak, günümüzü ve geleceği şekillendirmektir. Eğer, siz de, kendimizi, insanı ve toplumumuzu  tanımak için enginlere yelken açmak istiyorsanız, o halde hep birlikte “vira” diyelim.

Nasıl bir fakülteyiz?

Öncelikle, sizlerle bir araya geldiğimizde bir bütünün tamamlanacağının farkındayız.

“İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir.

Sen kendini bilmezsin, ya nice okumaktır.” Yunus Emre

anlayışıyla, insanı ve toplumu anlamayı ve bunu insan ve toplumun hizmetine sunmayı gaye ediniyoruz. Felsefe, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngilizce  Mütercim ve Tercümanlık,  Psikoloji, Sosyoloji, ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleriyle, sizlerle oluşturduğumuz sinerji ile gayemize ulaşmak istiyoruz.

Nitelikli, sahip olduğu akademik alana özgü bilgiyi sürekli sorgulayarak güncelleyebilen, araştırmacı, girişimci ve sosyal becerileri yüksek akademik kadromuzla, öğrencilerimizin de aynı nitelilklerle donanmasını istiyoruz.

Neden Özgünüz?

Her şeyden önce, her öğrencimizi, değerli ve farklı bir birey olarak görüyor, onların kendilerini gerçekleştirmeleri için akademik ve sosyal ortamlar hazırlıyoruz. En çağdaş donanıma sahip dersliklerimiz,  laboratuvarlarımız ve çevirimiçi eğitim altyapımız ile öğrencilerimize zenginleştirilmiş bireysel öğrenme ortamları sunuyoruz.

Zengin ve özgün program içeriğimizle, öğrencilerimizin çok yönlü olarak kendilerini gerçekleştirmelerini amaçlıyoruz. Temel bölüm derslerin yanı sıra, seçmeli dersler ve ders dışı etkinliklerle, her öğrencimizin bireysel zenginliklerini önemseyen bir ortam sunuyoruz.

Ayrıca, bölümlerimizin programları oluşturulurken öğrencilerimizin mezuniyet sonrasında, farklı alanlarda  çalışabilmelerini amaçlıyor ve programların içeriklerini onların hayata daha avantajlı, daha önde başlamalarını öngörerek tasarlıyoruz. Öğrencilerimizin olduğu kadar paydaşlarımızın da ihtiyaçları çerçevesinde şekillendirilmiş özgün program içerikleri oluşturuyoruz.

Dahası, progralarımızı, günümüzde değil, gelecekte mezunlarımızı görmek isteğimiz konumlara göre, yapay zeka ile entegre ederek geliştiriyoruz.

Her öğrencimizi küresel bir vatandaş olarak kabul ettiğimizden, İngilizce başta olmak üzere, seçebilecekleri diğer yabancı dillerde de eğitim almalarını sağlayarak, dünya ile güçlü etkileşim içinde olmalarını da temel bir gereksinim olarak görüyoruz.

Öğrencilerimizin sadece, yurt içinde değil, yurt dışında da deneyim kazanmalarını ve hayata farklı pencerelerden bakabilen bireyler olmalarını amaçlıyoruz. Bu bağlamda, tüm programlarımız Bologna süreci ile uyum içinde olup, uluslararası akreditasyona sahiptir. Ayırıca Erasmus+ kapsamında AB ülkeleri ile iş birliğimiz ve  öğrenci ve öğretim elemanı hareketliliğimizi büyüterek devam ettiriyoruz.

Nasıl bir ortamımız var?

Öğrencilerimizi, aynı ekibin bir parçası olarak görüyor, onlarla aynı teknede aynı yöne kürek çekmede ulaştığımız seviye ile başarımızı değerlendiriyoruz.

Ve her şeyden önce, bölümlerimizde sıcak, destekleyici bir akademik ortam bulunmaktadır. Öğrencilerimize, her birisi alanında yetkin ve vizyoner öğretim üyelerimiz ile sürekli ve engelsiz iletişim kurabilme imkanı sağlıyoruz. 

Özetle,

Öğrencilerimize, temel evrensel değerleri benimsemiş, önyargısız, saygılı, iletişime ve öğrenmeye açık bir tutum geliştirmiş, bilimi rehber edinmiş, sosyal sorumluluk alan bireyler olarak, İstinye Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ayırıcalığını ve desteğini hep hissettiriyoruz.

Öğrencilerimizle hep daha ilerisini amaçlayarak ve fark yaratmak istiyoruz. Zenginleştirilmiş bir programla, sadece akademik olarak değil, çok yönlü olarak öğrenci gelişimini sürekli destekleyecek bir anlayış ve ortam sunuyoruz.

O halde;

Özgün programlar, dinamik ve uzman bir akademik kadro, özgün bir ortam, aktif, vizyoner genç bir fakülte ile keyifli bir akademik yolculuğa çıkmak istemez misiniz?

Bekliyoruz!

Fakülte misyonu
Bilim ve teknoloji ne kadar ileri düzeye ulaşırsa ulaşsın, onları üreten ve nasıl kullanılacağına karar veren insan ve toplumla ilgili çalışmalar da aynı şekilde gelişmezse, bu ilerlemeler eksik kalacaktır. Bu nedenle İnsanı ve toplumu anlamak günümüz ve geleceğin dünyasının önceliklerindendir.  İnsan ve toplumu bütün yönleriyle ele alan kuramsal ve deneysel bilgi birikimi evrilerek geliştikçe, bu engin kavramlar biraz daha aydınlanacak; küçük kıvılcımlar, büyük meşaleleri ateşleyecektir. Bu anlayışla, insanı ve toplumu anlamayı ve bunu insan ve toplumun hizmetine sunmayı gaye ediniyoruz. Felsefe, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngilizce  Mütercim ve Tercümanlık,  Psikoloji, Sosyoloji, ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri programlarımızı, günümüzde değil, gelecekte mezunlarımızı görmek isteğimiz konumlara göre, yapay zeka ile entegre ederek geliştiriyoruz. Öğrencilerimizin, sahip olduğu akademik alana özgü bilgiyi sürekli sorgulayarak güncelleyebilen, araştırmacı, girişimci ve sosyal becerileri gelişmiş olan bireyler olmasını gaye ediniyoruz. Zenginleştirilmiş bir programla, sadece akademik olarak değil, çok yönlü olarak öğrenci gelişimini sürekli destekleyecek bir anlayış ve ortam sunarak, öğrencilerimizin, temel evrensel değerleri benimsemiş, önyargısız, saygılı, iletişime ve öğrenmeye açık bir tutum geliştirmiş, bilimi rehber edinmiş, sosyal sorumluluk alan bireyler olarak, insanlığa hizmet eden bireyler olmasını gaye ediniyoruz.

Prof. Dr. Ali IŞIK Dekan V.
Prof. Dr. Yusuf Erbay - Prof. Tems./Üye
Prof. Dr. A. Atilla Şentürk  Prof. Tems. Üye
Doç. Dr. Pervin Tunç - Doç. Tems. Üye
Doç. Dr. Sinan ÇAYA - Doç. Tems. Üye
Dr. Öğr Üyesi Feyzi Çimen - Dr. Öğr. Üyesi Tems. Üye
Prof. Dr. Mustafa Koç - Prof. Tems. Üye

Prof. Dr. Ali IŞIK Dekan V./Başkan Prof. Dr. Yusuf ERBAY - Prof. Tems. Üye Prof. Dr. A. Atilla ŞENTÜRK - Prof. Tems. Üye
Prof. Dr. Mustafa Koç - Prof. Tems. Üye Doç. Dr. Sinan Çaya - Doç. Tems. Üye Doç. Dr. Pervin Tunç Doç. Tems. Üye Dr. Öğr. Üyesi Rahim Sarı - İng. Müt. Terc.  Böl. Bşk. Dr. Öğr. Üyesi Feyzi Çimen - Türk Dili ve Edebiyatı Böl. Bşk. Üye Dr. Öğr. Üyesi Selen Yanmaz - Sosyoloji Böl. Bşk. Prof. Dr. Hayri Şafak URAL - Felsefe Blm. Bşk. Dr. Öğr. Üyesi Ezgi Ildırım Özcan - Psikoloji  Blm. Bşk