İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi

Felsefe

Bölüm Başkanının Mesajı

şafak uralDeğerli Genç Meslektaşlarım,

Felsefe Bölümüne hoş geldiniz! 
 
Sizlerle, dört yıl boyunca, felsefenin 2500 yıllık tarihi içinde birlikte yürüyeceğiz. Bu serüven sırasında insanlığın en değerli beyinlerinin kıvrımları arasında dolaşacak, çağına ve sonraki yıllara ışık tutmuş düşünürlerle tanışacağız. Bu düşünürlerin ortaya çıkmasına olanak veren koşulları ve bu koşulların biçimlendiği toplumları da birlikte tanıyacağız. 
 
Böylesine heyacan verici maceraya birlikte atılmak için de sabırsızlanıyoruz. 
 
Unutmayın ki bu serüven, birlikte gerçekleştirilse bile, sadece size ait olacaktır; felsefenin doğası gereği bunu sadece siz kendinize göre deneyimleyeceksiniz. Çünkü felsefe bütünüyle ve tamamen bireyseldir; bireyin evrene, topluma ve kendine bakışıdır. Felsefe, işte sürecin adıdır; birlikte çıkılan ama her bireyin kendine göre inşa ettiği ve deneyimlediği eşsiz bir serüvendir. Bu serüven aynı zamanda da her bireyin kendini tanımak ve evreni anlamlandırmak yolunda attığı bir adımdır.
 
Bu süreç içinde sizlere sunulan yan dal ve çift ana dal programları, hiç şüphesiz felsefe eğitiminize olduğu kadar gelecek yaşantınıza da katkı yapacak ve ona ayrı bir değer kazandıracaktır.
 
Kuruluşundan bugüne sadece bir yıl geçmiş olmasına rağmen (emsalleri arasında yüksek bir taban puanıyla kontenjanı ilk aşamada dolduran) sizlerle kesinlikle ayrıcalıklı bir gurup oluşturacağımıza ve dolayısıyla da İstinye Üniversitesi, Felsefe Bölümünden mezun olmanın gururunu tüm yaşamınız boyunca taşıyacağınıza inanıyorum.
 
Sevgilerimle,
 
İstinye Üniv. Felsefe Bölümü adına 
Bölüm Başkanı
Prof. Dr. Şafak Ural